Skip to main content

Rólunk


Üdvözöljük a Clinexpert MR honlapján!
A Bugát Pál Kórház radiológiai osztályán található központunkban a magán vizsgálatokhoz NEM SZÜKSÉGES BEUTALÓ. A vizsgálatokról készült írásos leletet 3 munkanapon belül elküldjük a páciensek részére emailben, szükség esetén felár ellenében 1 munkanapon belül tudjuk biztosítani a leletet, amelynek ára 20.000 Ft.

Az MR felvételeket minden vizsgálat után azonnal, egy emailben, linkről letölthető formátumban minden páciensünk ingyenesen megkapja! Amennyiben külön CD lemezen is szeretnék átvenni az elkészült képeket, 1.000 Ft térítés ellenében, kollégáink elkészítik azt. Amennyiben a leletet angol vagy német nyelven is kéri, annak fordítását 12.000 Ft térítés ellenében tudjuk vállalni.

MR diagnosztikai központunk 2023. szeptemberétől már szombatonként is, 09.00-17.00 között várja kedves pácienseit. A rendkívüli hétvégi rendelés alkalmával egyszeri, 5.000 Ft/páciens, ügyeleti díjat számítunk fel. A hétvégi vizsgálatok időpontja augusztus 15-től foglalhatók online, illetve telefonon kollégáink segítségével.

A weboldalon található információkat úgy állítottuk össze, hogy lehetőség szerint az MR-vizsgálattal kapcsolatos minden felmerülő kérdésre választ adjanak. Javasoljuk ezért, hogy a vizsgálat előtt olvassa át az egyes menüpontok alatt található tájékoztató anyagokat. Amennyiben mégis van olyan kérdése, amelyre nem, vagy nem kellő részletességgel kapott választ, kérjük, forduljon bizalommal munkatársainkhoz a Kapcsolat menüpont alatti elérhetőségeinken, illetve akár a vizsgálat előtt személyesen.

History
What is an MRI

Mi az az MR vizsgálat?


Az MR az egyik legmodernebb képalkotó diagnosztikai vizsgálat. Segítségével az orvosok pontos információt, szó szerint képet kapnak a vizsgált szervről, szervekről, így röntgensugarak vagy műtét nélkül is belelátnak a testbe. Az MR a képalkotáshoz erős mágneses teret, valamint rádiófrekvenciát használ. Az MR rövidítés az angol magnetic resonance imaging kifejezésből jön, jelentése: mágneses magrezonancia képalkotás.

Az MR-vizsgálat:
  • fájdalommentes,
  • veszélytelen,
  • nincs mellékhatása, így
  • akár többször ismételhető,
  • gyermekeknél is biztonsággal alkalmazható.

A különbség mindössze annyi, hogy az MR a vizsgálómódszer magyar elnevezésének rövidítése (mágneses rezonancia), az MRI viszont az angol kifejezés rövidítése (magnetic resonance imaging). Találkozhatunk még az sMRI rövidítéssel, ami a strukturális, vagyis szerkezeti elváltozások feltérképezését jelenti (ilyenek például a daganatok) és az az fMRI rövidítéssel, ami a funkcionális, tehát a működésbeli változások kimutatására szolgál (például gyulladások).

A CT (computer tomográf) is röntgensugárzáson alapuló módszer, ám itt több felvétel készül, majd a metszeteket számítógépes technikával összeillesztik, így a vizsgált területet három dimenzióban is tudják ábrázolni, azaz jobban megítélhetők az esetleges elváltozások. A CT egyaránt alkalmas a koponya, a mellkas, a hasi szervek vagy az erek vizsgálatára. A CT ionizáló sugárzással dolgozik, ezért alkalmazása csak orvosilag indokolt esetekben célszerű.

Az MR-vizsgálatnak több előnye is van a CT-vel szemben. Egyrészt jobb kontrasztos felbontást nyújt a különböző lágyrészekről, másrészt mivel nem használ röntgensugarakat a felvétel során, így egyáltalán nem jár sugárterheléssel. Emellett több síkból is elemezhetőek a képek és lehetőség van a számítógép által több dimenziós képalkotásra. Olyan elváltozások is kimutathatók, melyek CT- vagy röntgenvizsgálattal kevésbé jól láthatók.

Mi az a kontrasztanyag? Miért szükséges?

Az MR által alkotott kép bizonyos esetekben még részletesebb lehet, így pontosabb diagnózishoz segítheti az orvos, ha a vizsgálatot kontrasztanyaggal végzik. Ez jellemzően egy ritkaföldfémet, gadolíniumot tartalmazó színező anyag, ami az MR-képernyőn megjelenítve szó szerint kontrasztot, vagyis eltérést mutat az ép és a károsodott szervek, szövetek között, és még inkább láthatóvá teszi az érellátásukat, lehetőséget biztosítva a különböző eredetű elváltozások elkülönítésére.

Hogyan adják be?

A kontrasztanyagot egy, a vénába helyezett kanülön keresztül juttatják az ön szervezetébe. Ez mindössze egy, a vérvételhez hasonló szúrással történik, és a kanült az MR-vizsgálat végén rögtön el is távolítják, a helyét pedig leragasztják.

Van-e veszélye a kontrasztanyagnak?

A gadolínium-tartalmú kontrasztanyag a CT-nél használt jóddal szemben nagyon ritkán okoz allergiát vagy mellékhatást, de ha ön bármi szokatlant érez, azt jelezze a személyzetnek. A kontrasztanyag beadásába minden esetben írásbeli beleegyezést kérünk.

Hogyan kell készülni a kontrasztanyagos vizsgálatra?

Az MR-vizsgálat általánosságban nem igényel különösebb előkészületet. Gyógyszereit a szokott módon vegye be, folyadékot nyugodtan lehet fogyasztani. Nem kell éhgyomorral érkeznie, de ha tudja, hogy kontrasztanyagot fog kapni, vagy nem biztos ebben, akkor a vizsgálat előtt két órával már ne egyen. Ez nemcsak a képalkotás miatt fontos, hanem azért is, hogy a kontrasztanyag ne okozzon émelygést vagy hányingert.

Mivel a kontrasztanyag a vizelettel ürül ki a szervezetből, megterhelést jelent a vesének, ezért az ilyen vizsgálat előtt egy hónapnál nem régebbi vesefunkciós laborleletet is kérhetnek.

Mikor nem végezhető kontrasztanyagos MR?

Nem javasolt kontrasztanyagos vizsgálat jelentősen beszűkült vesefunkciós értékek, vagy bizonyos fémallergiák esetében.

Terhesség alatt csak nagyon indokolt esetben alkalmazható a kontrasztanyagos MR-vizsgálat, de a szoptatás már nem kizáró ok, viszont egy napos kihagyás javasolt.

Nem végeznek kontrasztanyagos vizsgálatot annál, akinél az korábban bármilyen mellékhatást vagy allergiát okozott, és annál sem, aki nem járul hozzá a kontrasztanyag beadásához.

Milyen szervek vizsgálhatók MR-rel?

Számos betegség feltérképezésére jelenleg az MR a legpontosabb radiológiai módszer.

Segítségével pontosan ábrázolhatóak az agy, a belső szervek, a lágy szövetek és a gerinc, a csontok vagy az ízületek kóros elváltozásai. Az erek is kiválóan láthatóvá válnak, így nincs feltétlenül szükség kellemetlen - és veszélyes - beavatkozásokra.

Az MR kiemeli a lágyszövetek kontrasztjait, ami segít az orvosoknak az ízületek, porcok, szalagok és inak problémáinak feltárásában. Az MR segíthet a fertőzések és gyulladásos állapotok vagy például a daganatok felismerésében.

Az MR-el számos szerkezeti (strukturális) vagy működésbeli (funkcionális) eltérés jól ábrázolható. Ilyenek a daganatok és azok áttétei, a gyulladásos folyamatok és a vérellátási zavarok.

FIGYELEM! A klausztrofóbia kizáró ok az MR vizsgálatoknál, kizárólag orvosi engedéllyel próbálható meg a vizsgálatok elvégzése.

Az agy, illetve a koponya kóros elváltozásainak, sérüléseinek feltérképezését szolgáló vizsgáló eljárás. Segítségével láthatók az olyan problémák, amelyek előre jelezhetik vagy diagnosztizálhatják például a stroke-ot, a daganatokat vagy az agyi aneurizmát (az érfal gyengesége miatti kiboltosulást, amely megrepedhet és agyvérzést okozhat). Az agyi MR-vel kimutathatók az Alzheimer-kór vagy egyéb, szellemi hanyatlással járó elváltozások okozta károsodások, de a szem (lásd még szemüreg MR) és a belső fül (lásd külön is) rendellenességei is. Elengedhetetlen az agyműtétek előtt, a Sclerosis Multiplex (SM) gyanúja esetén és a betegség nyomon követésére.

Ehhez az MR-vizsgálathoz alapesetben nem szükséges kontrasztanyag (ezt hívják natív vizsgálatnak), de erről mindig az adott helyzet alapján a kezelőorvos dönt.

Jellemző tünetek/gyanúk, amelyek esetén javasolt az agyi vagy koponya MR

  • Koordinációs problémák vagy egyensúlyzavar
  • Hirtelen fellépő vagy rendszeresen visszatérő erős fejfájás
  • Látászavar
  • Szédülés
  • Beszédzavar
  • Memóriaproblémák
  • Eszméletvesztés

Amennyiben ezen tünetek bármelyike jelentkezne önnél, érdemes koponya MR-vizsgálatot végeztetni, és ezzel párhuzamosan felkeresni egy ideggyógyász vagy neurológus szakorvost. Ő az, aki meg tudja ítélni, hogy az ön esetében valóban indokolt ez a vizsgálómódszer, és az elkészült leletet is ki tudja értékelni, javaslatot tud adni az esetleges további vizsgálatokra, vagy kezelési tervet tud készíteni az ön számára.

A VIZSGÁLAT ÁRA

A VIZSGÁLAT VÁRHATÓ IDŐTARTAMA - maximum 45 perc

Az agy- vagy koponya angiográfia MR-vizsgálat az agyi erek állapotának részletes áttekintésére szolgáló eljárás. Ez bizonyos esetekben kiválthatja a minden esetben kontrasztanyaggal, műtéti körülmények között végzett katéteres angiográfiát. Az MR-rel tökéletesen ábrázolhatók az agyi artériák és a vénák.

Ezt a vizsgálatot indokolhatja az agyi aorta szűkületének vagy repedésének gyanúja, ha valószínűsíthető az érfal gyengesége miatti kiboltosulás, vagyis aneurizma megléte (amely megrepedhet és agyvérzést okozhat), érdaganat, agyi tályog, vérzés, vagy az AVM-nek rövidített (arteriovenosus malformatio) éranomália, ami egy jellemzően veleszületett rendellenesség.

Ennél a vizsgálatnál a pontosabb, részletgazdagabb eredmény érdekében az orvos előírhatja kontrasztanyag használatát.

Jellemző tünetek/gyanúk, amelyek esetén javasolt az agyi angiográfia
Látás- vagy beszédzavar
Koordináció zavar
Szédülés
Hirtelen fellépő súlyos fejfájás
Tarkómerevség
Eszméletvesztés
Amennyiben ezen tünetek bármelyike jelentkezne önnél, érdemes koponya MR-vizsgálatot végeztetni, és ezzel párhuzamosan felkeresni egy ideggyógyász vagy neurológus szakorvost. Ő az, aki meg tudja ítélni, hogy az ön esetében valóban indokolt ez a vizsgálómódszer, és az elkészült leletet is ki tudja értékelni, javaslatot tud adni az esetleges további vizsgálatokra, vagy kezelési tervet tud készíteni az ön számára.

A VIZSGÁLAT ÁRA

A VIZSGÁLAT VÁRHATÓ IDŐTARTAMA - maximum 45 perc

Az agyalapi mirigy (vagy más néven hipofízis) egy borsó méretű szerv, amely a középső koponyagödörben, a töröknyeregben helyezkedik el – ennek a latin neve a sella turcica. Fontos szerepet játszik a pajzsmirigy, a mellékvese, a petefészek, valamint a here működésében.

Agyalapi mirigy MR vizsgálatára elsősorban akkor lehet szükség, ha felvetődik a gyanú, hogy károsodtak vagy nem megfelelően működnek ezek a mirigyek, illetve szervek. Növekedési zavar, hormonális cukorbetegség, pajzsmirigy betegségek vagy a nemi hormonok zavarának gyanúja vagy megléte esetén. Az MR-rel kimutatható az agyalapi mirigy daganata is, amely életkortól függetlenül egy meglehetősen gyakori betegség. Az MR a hipotalamusz egyéb elváltozásainak, a kicsi vagy hiányzó elülső lebeny feltárásában is az egyik leghatékonyabb vizsgálati módszer.

Ehhez az MR-vizsgálathoz alapesetben nem szükséges kontrasztanyag (ezt hívják natív vizsgálatnak), de erről mindig az adott helyzet alapján a kezelőorvos dönt.

Jellemző tünetek/gyanúk, amelyek esetén javasolt agyalapi mirigy vagy Sella MR
Kóros elhízás
Nőknél: meddőség, vérzéskimaradás, tejcsorgás (terhesség és szoptatás nélkül)
Férfiaknál heresorvadás, meddőség, impotencia, megnagyobbodott mellek
Látásromlás
Fokozott vizeletürítés
(Számtalan egyéb tünetet is jelentkezhet annak függvényében, hogy éppen melyik belsőelválasztású mirigy az érintett.)

Amennyiben ezen tünetek bármelyike jelentkezne önnél, érdemes agyalapi mirigy vagy Sella MR-vizsgálatot végeztetni, és ezzel párhuzamosan felkeresni egy belgyógyász, endokrinológus vagy neurológus szakorvost. Ő az, aki meg tudja ítélni, hogy az ön esetében valóban indokolt ez a vizsgálómódszer, és az elkészült leletet is ki tudja értékelni, javaslatot tud adni az esetleges további vizsgálatokra, vagy kezelési tervet tud készíteni az ön számára.

A VIZSGÁLAT ÁRA

A VIZSGÁLAT VÁRHATÓ IDŐTARTAMA - maximum 50 perc

Az arckoponya MR vizsgálattal az orrmelléküregek elváltozásait vizsgáljuk. A vizsgálat alkalmas a polipok, daganatos megbetegedések kimutatására és a nyálkahártya gyulladásának diagnosztizálására és a lágyrész elváltozások kimutatására. Kiválóan vizsgálhatók arckoponya MR-rel az elhúzódó arcüreg- vagy homloküreg gyulladás, a ciszták és polipok, valamint az arcüreg daganat is.

A VIZSGÁLAT ÁRA

A VIZSGÁLAT VÁRHATÓ IDŐTARTAMA - maximum 45 perc

Ezt a vizsgálatot a pajzsmirigy és/vagy a nyirokcsomó állapotának ellenőrzése, a nyaki lágyrész – garat, gége – elváltozásainak feltérképezése, illetve gyulladások esetén indokolt elvégezni. Elrendelheti az orvos a vizsgálatot daganatgyanú esetén vagy áttét felkutatására is.

Jellemző tünetek/gyanúk, amelyek esetén javasolt arckoponya és nyaki lágyrész MR

  • Nyelési nehézség
  • Állandó köhögési inger
  • Nyaki lágyrész fájdalma
  • Nyaki lágyrész elváltozásai
  • Daganatgyanú, áttétkutatás

Amennyiben ezen tünetek bármelyike jelentkezne önnél, érdemes nyaki lágyrész MR-vizsgálatot végeztetni, és ezzel párhuzamosan felkeresni egy belgyógyász, endokrinológus vagy neurológus szakorvost. Ő az, aki meg tudja ítélni, hogy az ön esetében valóban indokolt ez a vizsgálómódszer, és az elkészült leletet is ki tudja értékelni, javaslatot tud adni az esetleges további vizsgálatokra, vagy kezelési tervet tud készíteni az ön számára.

A VIZSGÁLAT ÁRA

A VIZSGÁLAT VÁRHATÓ IDŐTARTAMA - maximum 45 perc

Ez a vizsgálat a szemgödör vagy szemüreg állapotáról ad pontos képet, az eljárás a szemgolyók mögötti lágyrészek elváltozásainak diagnosztizálására az egyik leghatékonyabb módszer. Az orbita MR-rel kimutathatók a látóideg gyulladása, sorvadása vagy sérülése, a szemgolyó és a szemüreg sérülései, daganatos megbetegedései, a szemüreg zsírszövetének gyulladása, valamint a szemizmok esetleges megvastagodása. Legtöbbször neuroopthalmológiai (teljes testet érintő, ideggyógyászati szövődményekkel járó) betegségek szemtüneteinek vizsgálatához, diagnosztizáláshoz rendeli el a szemész szakorvos.

Ehhez az MR-vizsgálathoz alapesetben nem szükséges kontrasztanyag (ezt hívják natív vizsgálatnak), de erről mindig az adott helyzet alapján a kezelőorvos dönt.

Jellemző tünetek/gyanúk, amelyek esetén javasolt orbita MR

  • Szédülés, egyensúlyzavar
  • Látászavar, kettőslátás, látótér-kiesés, homályos látás
  • Hosszantartó vagy erős fejfájás
  • Szemben nyomás- vagy feszülésérzés

Amennyiben ezen tünetek bármelyike jelentkezne önnél, érdemes orbita MR-vizsgálatot végeztetni, és ezzel párhuzamosan felkeresni egy szemorvos vagy neurológus szakorvost. Ő az, aki meg tudja ítélni, hogy az ön esetében valóban indokolt ez a vizsgálómódszer, és az elkészült leletet is ki tudja értékelni, javaslatot tud adni az esetleges további vizsgálatokra, vagy kezelési tervet tud készíteni az ön számára.

A VIZSGÁLAT ÁRA

A VIZSGÁLAT VÁRHATÓ IDŐTARTAMA - maximum 30 perc

Ezt a vizsgálatot jellemzően akkor érdemes elvégezni, ha az orvos idegi típusú halláskárosodásra gyanakszik. A belső fül MR-vizsgálatával diagnosztizálhatók vagy kizárhatók gyulladások, daganatok, ciszták és egyéb elváltozások.

Ehhez az MR-vizsgálathoz alapesetben nem szükséges kontrasztanyag (ezt hívják natív vizsgálatnak), de erről mindig az adott helyzet alapján a kezelőorvos dönt.

Jellemző tünetek/gyanúk, amelyek esetén javasolt belső fül MR

  • Szédülés, szédüléses roham, egyensúlyzavar
  • Rendszeres vagy folyamatos fülcsengés
  • Halláscsökkenés

Amennyiben ezen tünetek bármelyike jelentkezne önnél, érdemes belső fül MR-vizsgálatot végeztetni, és ezzel párhuzamosan felkeresni egy fül-orr-gégész vagy neurológus szakorvost. Ő az, aki meg tudja ítélni, hogy az ön esetében valóban indokolt ez a vizsgálómódszer, és az elkészült leletet is ki tudja értékelni, javaslatot tud adni az esetleges további vizsgálatokra, vagy kezelési tervet tud készíteni az ön számára.

A VIZSGÁLAT ÁRA

A VIZSGÁLAT VÁRHATÓ IDŐTARTAMA - maximum 30 perc

Ez a vizsgálat pontos képet ad a gerinc legmozgékonyabb és emiatt a legérzékenyebb területéről, a nyaki gerinc szakasz állapotáról. A gerinc felső 7 csigolyája felel a fejünk mozgatásáért és a teherviselésért. A csigolyák védelmét szolgálják a csigolyák közti porckorongok, valamint a vállra és karra futó ideghálózat.

A nyaki gerinc MR vizsgálata indokolt lehet nyaki porckorongsérv, vagy egyéb, a gerincvelőt, illetve az abból ki- és oda belépő ideggyököket, és az ezeket körülölelő hártyarendszert érintő elváltozás gyanúja esetén. Ez a vizsgálat segíthet többek között a porckorong-gyulladás és -kopás, a gerinccsatorna- vagy az ideggyökcsatorna-szűkület a gerincvelő-meszesedés, illetve daganat, valamint a nyaki csigolyák gyulladásának diagnosztikájában. Javasolt MR-vizsgálat akkor is, ha a gerincsérv-műtétet követően gyanú merül fel annak kiújulására.

Ehhez az MR-vizsgálathoz alapesetben nem szükséges kontrasztanyag (ezt hívják natív vizsgálatnak), de erről mindig az adott helyzet alapján a kezelőorvos dönt.

Jellemző tünetek/gyanúk, amelyek esetén javasolt nyaki gerinc MR

  • Nyak hátsó területének fájdalma
  • Fejfájás, szédülés
  • Karokba sugárzó fájdalom
  • Karokban kialakuló izomgyengeség, érzészavar
  • Zsibbadás és/vagy kényszertartás a karokban

Amennyiben ezen tünetek bármelyike jelentkezne önnél, érdemes nyaki gerinc MR-vizsgálatot végeztetni, és ezzel párhuzamosan felkeresni egy neurológus, ideggyógyász vagy gerincgyógyász szakorvost. Ő az, aki meg tudja ítélni, hogy az ön esetében valóban indokolt ez a vizsgálómódszer, és az elkészült leletet is ki tudja értékelni, javaslatot tud adni az esetleges további vizsgálatokra, vagy kezelési tervet tud készíteni az ön számára.

A VIZSGÁLAT ÁRA

A VIZSGÁLAT VÁRHATÓ IDŐTARTAMA - maximum 30 perc

A vizsgálat képet ad a gerincoszlopról, alkalmas a csigolyák és a csontvelő állapotának vizsgálatára, a sérülésből, kopásból vagy megbetegedésből eredő elváltozások, például porckorongsérv kimutatására. Daganatgyanú esetén, illetve műtét utáni állapotfelmérése is használják. A háti gerinc MR-vizsgálata szűrésre is alkalmas módszer.

Ehhez az MR-vizsgálathoz alapesetben nem szükséges kontrasztanyag (ezt hívják natív vizsgálatnak), de erről mindig az adott helyzet alapján a kezelőorvos dönt.

Jellemző tünetek/gyanúk, amelyek esetén javasolt gerinc MR

  • Egyensúlyzavar
  • Karokba kisugárzó fájdalom vagy zsibbadás
  • Bizonytalan járás
  • Alsó végtag gyengesége
  • Daganat- vagy sérülésgyanú

Amennyiben ezen tünetek bármelyike jelentkezne önnél, érdemes gerinc MR-vizsgálatot végeztetni, és ezzel párhuzamosan felkeresni egy ideggyógyász vagy gerincgyógyász szakorvost. Ő az, aki meg tudja ítélni, hogy az ön esetében valóban indokolt ez a vizsgálómódszer, és az elkészült leletet is ki tudja értékelni, javaslatot tud adni az esetleges további vizsgálatokra, vagy kezelési tervet tud készíteni az ön számára.

A VIZSGÁLAT ÁRA

A VIZSGÁLAT VÁRHATÓ IDŐTARTAMA - maximum 30 perc

A gerinc alsó szakasza, az ágyéki gerinc öt ágyéki csigolyacsontból, a keresztcsontból és a farkcsontból áll, de testünknek ehhez a régiójához a porcok, inak és szalagok mellett fontos idegek és nagy erek, valamint belső szervek tartoznak. A hátfájások, hátproblémák többsége innen ered, amit kopás, sérülés, betegség, de akár fertőzés is okozhat. Leggyakrabban porckorongsérv vagy a gerincvelőhöz tartozó ideggyököket érintő elváltozások gyanúja esetén van szükség ágyi gerinc MR-re. Ágyéki gerincműtét előtt, az operáció megtervezéséhez is kérhet az orvos MR-t.

Ehhez az MR-vizsgálathoz alapesetben nem szükséges kontrasztanyag (ezt hívják natív vizsgálatnak), de erről mindig az adott helyzet alapján a kezelőorvos dönt.

Jellemző tünetek/gyanúk, amelyek esetén javasolt ágyi gerinc MR

  • Születési rendellenességek
  • Tartós vagy hirtelen fellépő, erős derékfájdalom
  • Hát- vagy derékfájdalomból eredő kényszertartás
  • Gerincmenti fájdalomérzet
  • Sérülés
  • Lázzal járó hátfájás
  • A láb gyengesége, zsibbadása, érzéketlensége
  • Daganatgyanú
  • Sclerosis Multiplex gyanúja vagy előrehaladásának megállapítása

Amennyiben ezen tünetek bármelyike jelentkezne önnél, érdemes gerinc MR-vizsgálatot végeztetni, és ezzel párhuzamosan felkeresni egy ideggyógyász vagy gerincgyógyász szakorvost. Ő az, aki meg tudja ítélni, hogy az ön esetében valóban indokolt ez a vizsgálómódszer, és az elkészült leletet is ki tudja értékelni, javaslatot tud adni az esetleges további vizsgálatokra, vagy kezelési tervet tud készíteni az ön számára.

A VIZSGÁLAT ÁRA

A VIZSGÁLAT VÁRHATÓ IDŐTARTAMA - maximum 30 perc

Elsősorban szűrővizsgálat jelleggel érdemes alkalmazni a teljes gerinc MR-t, amely a teljes gerincszakaszt, a gerincvelőt, valamint az érintett régióban található belső szerveket vizsgálja, így általános képet tud adni a gerinc és a belső szervek állapotáról, az esetleges problémákról. A teljes gerinc MR-en felfedezett elváltozások típusának pontos meghatározásához az adott régióra irányuló – tehát nyaki, háti vagy ágyéki gerinc – MR szükséges.

A teljes gerinc MR-vizsgálat indokolt lehet még régóta fennálló gerinctáji fájdalmak, végtagzsibbadás, beszűkült mozgástér és nem múló fejfájás okának felderítésére.

Ehhez az MR-vizsgálathoz alapesetben nem szükséges kontrasztanyag (ezt hívják natív vizsgálatnak), de erről mindig az adott helyzet alapján a kezelőorvos dönt.

A VIZSGÁLAT ÁRA

A VIZSGÁLAT VÁRHATÓ IDŐTARTAMA - maximum 90 perc

Ez a vizsgálat a medencét alkotó csontok, így a keresztcsont, a csípőcsont, az ülőcsont és a szeméremcsont állapotának, szerkezetének részletes áttekintésére szolgál. Az MR-rel kimutathatóvá válnak a kopások, gyulladások, sérülések és egyéb elváltozások, beleértve a csontritkulást, az oszteoporózist is. A csontos medence MR-rel vizsgálható a farpofák alatt húzódó, a keresztcsontból induló és a combcsontra tapadó izom, a piriformis is. Ez alatt az izom alatt halad át az ülőideg, amely, ha – többnyire valamilyen trauma hatásására – károsodik, az erős fájdalmat okozhat a lábakban.

Ehhez az MR-vizsgálathoz alapesetben nem szükséges kontrasztanyag (ezt hívják natív vizsgálatnak), de erről mindig az adott helyzet alapján a kezelőorvos dönt.

Jellemző tünetek/gyanúk, amelyek esetén javasolt csontos medence MR

  • Járáskor jelentkező medencetájéki fájdalom
  • Ágyéktáji fájdalom
  • Ágyékból kisugárzó fájdalom a combok vagy a csípő irányába
  • Gerinc- vagy deréktáji fájdalomból eredő kényszertartás
  • Hajnali vagy éjszakai derékfájdalom
  • Szeméremcsont körüli fájdalom
  • Gyulladásos fájdalom következtében kialakult merevség, mozgásbeszűkülés
  • Nehézkes előre és oldalra hajlás
  • A lábak fájdalma
  • Farokcsont fájdalma

Amennyiben ezen tünetek bármelyike jelentkezne önnél, érdemes csontos medence MR-vizsgálatot végeztetni, és ezzel párhuzamosan felkeresni egy ideggyógyász vagy gerincgyógyász szakorvost. Ő az, aki meg tudja ítélni, hogy az ön esetében valóban indokolt ez a vizsgálómódszer, és az elkészült leletet is ki tudja értékelni, javaslatot tud adni az esetleges további vizsgálatokra, vagy kezelési tervet tud készíteni az ön számára.

A VIZSGÁLAT ÁRA

A VIZSGÁLAT VÁRHATÓ IDŐTARTAMA - maximum 50 perc

Ezzel a vizsgálattal átfogó képet ad a hasi szervek: a máj, a lép, a hasnyálmirigy, a hasi nyirokcsomók és a vesék állapotáról. Segítségével felderíthető például az epe- vagy a vesekő, a vastagbél- vagy a hasnyálmirigy-gyulladás, emellett alkalmas szűkületek, gyulladások és daganatok diagnosztizálására is.

Ehhez az MR-vizsgálathoz a kezelőorvos előírhat kontrasztanyagot.

Jellemző tünetek/gyanúk, amelyek esetén javasolt hasi MR

  • Hasi panaszok (deréktáji fájdalom, szúró vagy nyilalló érzés)
  • Állandó vagy visszatérő puffadás
  • Rendszeresen jelentkező émelygés, hányás
  • Székelési problémák (székrekedés vagy tartós hasmenés)
  • Daganatos megbetegedés gyanúja
  • Sárgaság

Amennyiben ezen tünetek bármelyike jelentkezne önnél, érdemes hasi MR-vizsgálatot végeztetni, és ezzel párhuzamosan felkeresni egy belgyógyász szakorvost. Ő az, aki meg tudja ítélni, hogy az ön esetében valóban indokolt ez a vizsgálómódszer, és az elkészült leletet is ki tudja értékelni, javaslatot tud adni az esetleges további vizsgálatokra, vagy kezelési tervet tud készíteni az ön számára.

A VIZSGÁLAT ÁRA

A VIZSGÁLAT VÁRHATÓ IDŐTARTAMA - maximum 60 perc

Az ízületi vizsgálat segítségével a váll, a könyök, a csukló, a csípő, a térd és a boka állapotáról ad pontos képet. Az MR segítségével nemcsak az ízület és az ízületi tok, de a porcok, ínak, szalagok, de az izmok, illetve ezek sérülései, elváltozásai, megbetegedései, gyulladásai is láthatóvá válnak. Így alkalmas egyebek mellett kopások, ficamok, húzódások, rándulások, szakadások felismerésére, valamint különböző alagút-szindrómák, vagy a befagyott váll-szindróma diagnosztizálására.

Ehhez az MR-vizsgálathoz alapesetben nem szükséges kontrasztanyag (ezt hívják natív vizsgálatnak), de erről mindig az adott helyzet alapján a kezelőorvos dönt.

Jellemző tünetek/gyanúk, amelyek esetén javasolt ízületi MR

  • Ízületi fájdalom (váll, könyök, csukló, csípő, térd, boka)
  • Ízület mozgatásakor jelentkező ropogás
  • Mozgás közbeni vagy azt követő erős fájdalom
  • Nehezen mozgó, lassan „bejáratódó”, merev ízület, beszűkült mozgás
  • Zsibbadás a kéz ujjaiban vagy a lábfejben

Amennyiben ezen tünetek bármelyike jelentkezne önnél, érdemes ízületi, végtag MR-vizsgálatot végeztetni, és ezzel párhuzamosan felkeresni egy ideggyógyász vagy gerincgyógyász szakorvost. Ő az, aki meg tudja ítélni, hogy az ön esetében valóban indokolt ez a vizsgálómódszer, és az elkészült leletet is ki tudja értékelni, javaslatot tud adni az esetleges további vizsgálatokra, vagy kezelési tervet tud készíteni az ön számára.

A VIZSGÁLAT ÁRA

A VIZSGÁLAT VÁRHATÓ IDŐTARTAMA - maximum 30 perc

Az emlő MR-t a leggyakrabban a már diagnosztizált daganatok további vizsgálatára, a rákkezelés eredményességének megállapítására, illetve a kiújulás gyanújának esetén használják. Azoknál is indokolt lehet az elvégzése, akiknél daganat-áttétet diagnosztizáltak, de nem sikerült az elsődleges tumor kimutatása. Az MR segíthet ugyanakkor egy esetleges mellimplantátum-sérülés azonosításában és helyének meghatározásában is. Mellrák-szűrésre azonban a szakemberek nem javasolják, erre a célra más diagnosztikai eljárások alkalmasabbak.

A vizsgálatot javasolt a menstruációs ciklus 5. és 15. napja között elvégezni a hormonális változások miatt.

Ehhez az MR-vizsgálathoz a kezelőorvos előírhat kontrasztanyagot.

Ennél a vizsgálatnál kérjük, feltétlenül konzultáljon nőgyógyászával, vagy implantátummal kapcsolatos probléma esetén az azt behelyező szakorvossal.

A VIZSGÁLAT ÁRA

A VIZSGÁLAT VÁRHATÓ IDŐTARTAMA - maximum 50 perc

Ezzel a vizsgálattal átfogó képet ad a kismedencei szervek, így a húgyhólyag, a petefészek, a méh, illetve a prosztata állapotáról. Segítségével felderíthető például az epe- vagy a vesekő, emellett alkalmas szűkületek, gyulladások és daganatok diagnosztizálására is. Az olyan, sokakat érintő állapotok, mint amilyen a nőknél az endometriózus, vagy a férfiaknál a prosztata-megnagyobbodás, szintén kiváló diagnosztikai vizsgálómódszer az MR.

Ehhez az MR-vizsgálathoz a kezelőorvos előírhat kontrasztanyagot.

Jellemző tünetek/gyanúk, amelyek esetén javasolt kismedencei MR

  • Kismedencei panaszok (deréktáji vagy alhasi fájdalom, szúró vagy nyilalló érzés)
  • Nőgyógyászati panaszok (vérzések, meddőség, fájdalmas menzesz)
  • Férfiaknál vizeletürítési problémák, panaszok
  • Inkontinencia (vizelettartási nehézség)
  • Véres vizelet
  • Daganatos megbetegedés gyanúja
  • Sárgaság

Amennyiben ezen tünetek bármelyike jelentkezne önnél, érdemes kismedence MR-vizsgálatot végeztetni, és ezzel párhuzamosan felkeresni egy belgyógyász szakorvost. Ő az, aki meg tudja ítélni, hogy az ön esetében valóban indokolt ez a vizsgálómódszer, és az elkészült leletet is ki tudja értékelni, javaslatot tud adni az esetleges további vizsgálatokra, vagy kezelési tervet tud készíteni az ön számára.

A VIZSGÁLAT ÁRA

A VIZSGÁLAT VÁRHATÓ IDŐTARTAMA - maximum 60 perc

Itt vagyunk mi

clock icon Hétfő-Péntek: 15:30 - 23:30
Szombat: 8:00 - 20:00
Vasárnap: Zárva

Galériánk

HEVES MEGYE MR DIAGNOSZTIKAI CENTRUMA

clock icon Hétfő-Péntek: 15:30 - 23:30
Szombat: 8:00 - 20:00
Vasárnap: Zárva